تعریف بسته بندی

همه ما در زندگی روزمره با بسته بندی سروکار داریم اگر از ما خواسته شود که بسته بندی را توضیح دهیم هر کدام تصور متفاوتی از این واژه در ذهن داریم و با توجه به آن تصور بسته بندی را تعریف می کنیم.با مراجعه به استانداردها و منابع علمی کشورهای پیشرفته صنعتی این تعریف از بسته بندی به دست می آید:”بسته بندی هنر یا عملیات مورد استفاده در آماده سازی کالا برای نگهداری ، حمل و تحویل به مشتری می باشد.”

با دسته بندی تعاریف معتبر خلاصه ترین نکات کلیدی در مورد این واژه به شرح زیر می باشد:

الف) یک سیستم که زمان تهیه کالا را جهت انتقال ، توزیع ، ذخیره ،خرده فروشی و مصرف را کاهش می دهد.

ب) یک مفهوم تضمین کننده برای تحویل مطمئن کالا به آخرین مصرف کننده در شرایط مطلوب و با حداقل هزینه است.

ج) یک عمل فنی اقتصادی است گه هزینه تحویل کالا را به حداقل می رساند در حالیکه فروش و در نتیجه سود حاصل از آن را به بالاترین حد افزایش می دهد.

و در تعریفی ساده تر بسته بندی را می توان پوششی از یک سیستم که اصطلاحا کالا نامیده می شود دانست و اگر بخواهیم تحول در مفهوم بسته بندی را از گذشته های دور تا به امروز ارزیابی کنیم باید گفت در گذشته دور پوشش بسته بندی کالاها فقط دارای یک جنبه حفاظت و نگهداری بود که نقش آن مقابله با مجموعه مخاطرات فیزیکی ،شیمیایی ،شرایط حمل و نقل ،انبار و … بوده است.اما پس از انقلاب صنعتی پوشش بسته بندی از جنبه ارتباطی – تبلیغاتی که به دلیل رقابت های فشرده تجاری و پاسخ به نیازهای مصرف کنندگانی مطرح شده بود ، مورد توجه قرار گرفت و در حال حاضر پوشش بسته بندی هر دو نقش حفاظتی و تبلیغاتی را ایفا می کند و به عبارت دیگر بسته بندی وظیفه انتقال پیام تکنولوژی به مصرف کننده را دارد و واسطه ای است مبان تکنولوژی و افراد مصرف کننده.

نقش بسته بندی در موفقیت فروش بر هیچ کس پوشیده نیست و بسته بندی خوب می تواند موجب افزایش تحرک مدیران شده و سود زیادی را نصیب واحد تولیدی نماید.پس نقش بسته بندی رساندن پیام کالای بسته بندی شده به مصرف کنندگان است در عین حال بسته بندی موجب افزایش طول عمر محتوی خود شده و جاذبه های تبلیغاتی را در رابطه با مصرف کننده و بویژه در مقابل کالاهای رقیب بوجود می آورد به طور کلی زمانی بسته بندی را میتوان موفق دانست که جاذبه های زیر را بوجود آورد.

1- جاذبه کلام : (از راه تداعی معانی در ذهن مشتری یک هویت دراز مدت را بوجود آورد).

2- جاذبه طراحی : (طرح زیبا نگاه ها را بخود جلب و بی اراده دست ها را بسوی خود می کشد و رمز این موفقیت در هماهنگی و همکاری مستمر هنرمندان و تولیدکنندگان است).

3- جاذبه حفظ و نگهداری محتوی : ( اکثر تولیدات صنعتی و مخصوصا فراورده های غذایی یک طول عمر مناسب دارند. از مهمترین وظایف پوشش بسته بندی حفظ و نگهداری محصول تولیدی طی این مدت می باشد و از طرفی هر قدر بسته دارای جاذبه حفظ و نگهداری مناسبی باشد این جنبه حفاظتی خود پشتوانه جنبه ارتباطی بسته نیز تلقی می گردد).

4- جاذبه کمیت و کیفیت : ( اگر جاذبه های فوق الذکر در یک محصول باشند اما به لحاظ کمیت و کیفیت ویژگی های لازم را نداشته باشند طبیعی است که موفقیت مطلوب در فروش حاصل نخواهد شد و دلیل آن این است که خریدار با توجه به پولی که پرداخت می کند و با توجه به بازار رقابت و محصولات مشابه موجود در بازار توقع دریافت محصولی با کیفیت و کمیت مناسب را دارد).

5- جاذبه تبلیغات : (بسته بندی واسطه میان تکنولوژی و مصرف کننده است و با توجه به جنبه ارتباطی تبلیغاتی خود پیام تکنولوژی را به مصرف کننده می رساند).

6- جاذبه قیمت : ( قبل از انتخاب نوع بسته طیف مصرف کننده مشخص شده و برای طبقات مختلف و اقشار مختلف از نظر درآمد و توان مالی بسته بندی های متفاوتی تولید و عرضه می گردد.)

کاغذ و مقوا:

قدیمی ترین مدارک نشان می دهد که کاغذ به نحوی که ما آن را میشناسیم نخستین بار در سال 105 میلادی در چین و اولین کارخانه تولید مقوا در سال 1856 در انگلستان به ثبت رسیده است. تا پایان جنگ جهانی اول 20 درصد جعبه های مورد استفاده مقوایی و 80 درصد چوبی بوده اند پس از آن با گسترش صنعت این آمار تقریبا برعکس شده و 80 درصد جعبه های مورد استفاده در بسته بندی و حمل و نقل محصولات از جنس مقوا بوده است.امروزه کشور آمریکا در استفاده از کاغذ و مقوا در بسته بندی در جهان پیشقدم است و بیش از 5000 کارخانه در گیر تولید و تبدیل کاغذ و مقوا در آن کشور وجود دارد.

اما در کشور ما صنعت کاغذ سازی به شکل مدون عمر چندانی ندارد و هر چند کارخانجاتی نظیر کاغذسازی اهواز ، کارخانه چوکا و … در حال حاضر مشغول فعالیت می باشند،اما هر ساله مقدار متابهی از انواع کاغذ برای کارخانجات مقواسازی ،کارتن سازی ، چاپخانه ها و دیگر مصارف مورد نیاز از خارج وارد می شود.

مزایای استفاده از کاغذ و مقوا در بسته بندی

مهمترین مزایای استفاده از مقوا در بسته بندی عبارتند از :

 • مقوا انعطاف پذیر بوده و قابلیت شکل پذیری مناسبی دارد.
 • مقوا مقاومت خوبی در برابر پاره شدن – کشش ، فشار و … دارد.
 • مقوا ممانعت کننده خوبی در برابر عوامل فساد بویژه نور می باشد.
 • مقوا قابلیت دوخت خوبی دارد.
 • مقوا قابلیت چاپ پذیری خوبی دارد.
 • قابل بازیافت است در محیط نیز سریعا تجزیه می شود.

معرفی محصول

هدف از ایجاد این واحد صنعتی تامین انواع جعبه های مقوایی مورد نیاز واحد های تولیدی ، خدماتی در داخل استان و خارج از استان شامل انواع جعبه مواد غذایی از جمله جعبه شیرینی ، شیرینی های سنتی و محلی ، جعبه پیتزا، کلوچه ها، جعبه کفش ، پیراهن قطعات خودرو و صدها نوع دیگر از جعبه های کامل و نیمه کامل سفارشی.

مکان واحد تولیدی

شرکت باختر گستر پارسیان در شهرک صنعتی ایلام در زمینه بازیافت کاغذ و مقوا با ظرفیت 3600 تن ورق مقوایی فعالیت میکند.تقریبا تمامی این محصول به صورت ورق شیت به کارگاه ها و واحد های تولید جعبه در سراسر کشور ارسال می گردد. در جهت ایجاد یک واحد زنجیره ای ، مکمل و خوشه ای که ورق های خام را به جعبه و یک محصول نهایی تبدیل نماید تصمیم به تاسیس این واحد تولیدی در جوار شرکت یاد شده نموده ایم.با این امید که این دو واحد تولیدی و حتی واحد های دیگر در آینده ایجاد یک خوشه ی صنعتی در استان نمایند.

در صنعت منظور از خوشه صنعتی مجموعه ای از واحد های کسب و کار هستند که در یک منطقه جغرافیایی و یک گرایش صنعتی متمرکز شده و با همکاری و تکمیل فعالیتهای یکدیگر به تولید و عرضه تعدادی از کالاها و خدمات می پردازند و از چالش ها و فرصت های مشترک برخوردارند و دارای مزایای فراوانی هستند.

مزیت های ایجاد این واحد تولیدی

 • در دسترس بودن مواد اولیه در جوار کارخانه و عدم نیاز به صرف هزینه و حمل و نقل مواد اولیه.
 • تجربه صاحبان واحد تولیدی در زمینه جعبه و وجود نیروی انسانی مورد نیاز.
 • ایجاد خوشه صنعتی تولید جعبه های مقوایی در استان ایلام.
 • وجود بازار مصرف مناسب در داخل استان و کشور.در استان ایلام بالغ بر یکصد واحد شناسنامه دار تولید شیرینی – پیتزا – کفش – بیسکویت و … وجود دارد که نیازمند جعبه جهت بسته بندی می باشد.
 • زود بازده بودن واحد تولیدی با توجه به اینکه بخش عمده فعالیت های مقدماتی ایجاد کارخانه فراهم شده است .پیش بینی می شود بالغ بر 50 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار شوند.

 

فرآیند تولید

ورق مقوای خریداری شده با دستگاه برش به سایزهای سفارشی برش داده شده و سپس با دستگاه افست چاپ خورده و مقوای چاپ خورده را با دستگاه لتر پرس تیغ و خط تازه می شود تا شکل جعبه سفارشی را پیدا کند و بعد از این مرحله جعبه تولیدی آماده مصرف را در بسته های 200 عددی با دستگاه شیرینگ پک و با پوشش فیلم شیینگ بسته بندی و روانه بازار مصرف می گردد.